Wyzwanie – Sznur spiralny herringbone

Ręcznie robiona bransoletka ściegiem Twisted Tubular Herringbone tzw. spiralny herringbone

Po zmaganiach ze sznurami szydełkowo-koralikowymi przyszedł czas na kolejne wyzwanie rzucone ściegowi herringbone. Nie było to ściśle zaplanowane, że rozpocznę naukę akurat tego ściegu, nie posiadam listy technik czy ściegów, których będę się uczyła w odpowiednio dobranej kolejności, uczę się tego na co się natknę czyli tego co mi się spodoba:) Ale do meritum, zapraszam Was na moje pierwsze spotkanie ze ściegiem herringbone.

Na samym początku muszę wspomnieć, że ścieg herringbone nazywany jets inaczej Ndebele, a nazwę tą wziął od południwo-afrykańskiego plemienia, które go rozwinęło. Zamężne kobiety z tego plemienia noszą wokół szyi obręcz z traw (nazywaną isigolwani) skręconą w splot a pokrytą koralikami. Aby obręcz utrzymała swój kształt i twardość gotuje ją się w wodzie z cukrem a następnie zostawia na kilka dni na słońcu. Jak widzicie na zdjęciu obok, jedną z tradycji jest również nguba – małżeńska narzuta ozdabiana koralikami, oznaczającymi ważne wydarzenia w życiu kobiety. Dla przykładu długie koralikowe paski oznaczają, że syn danej kobiety przeszedł ceromonię inicjacji i stał się mężczyzną. Młode dziewczynki noszą zazwyczaj koralikowe fartuszki lub obwijane dookoła talii koralikowe spódniczki. Zaś chłopcy drobne koralikowe przepaski na odpowiedniej części ciała. Przyznacie, że artyzmu temu plemieniu nie brakuje, patrząc chociażby na ich kolorowe domki. Wychodzi na to, że zafunduję wam dzisiaj dłuuuuugi wstęp;)

Wracając do samego ściegu, warto zaznaczyć, że wyróżniamy jego 3 rodzaje:

1. Podstawowy ścieg herringbone tzw. płaski – Basic herringbone stitch tzw. flat

Basic Herringbone StitchBasic Herringbone Stitch | Beading Techniques | Fusion Beads:

2.  Ścieg herringbone bez spirali (zwykła tuba-jak to nazwałam) – Tubular herringbone stitch without twist

Tubular Herringbone Stitch?resizeid=9&resizeh=1000&resizew=1000Tubular Herringbone Stitch | Beading Techniques | Fusion Beads:

3. Spiralny ścieg herringbone – Twisted tubular herringbone stitch

twisted tubular herringbone stitch animation - easy to make necklaces:                  THE BEST WAY TO LEARN TWISTED HERRINGBONE STITCH- TIPS AND VARIATIONS

 Ja porwałam się na ten ostatni. Pierwotnie planowałam naszyjnik, jednak stwierdziłam, że lepsza do ćwiczeń będzie bransoletka, bo zdecydowanie krócej się ją robi. Jednak nie mogła się ona składać z 2 par, dwukolorowych koralików, ponieważ sznur byłby za cienki, stanęło na 3 parach koralików w trzech kolorach – przynajmniej tyle się dowiedziałam przeglądając tutoriale. A samych tutoriali na ten ścieg jest całe mnóstwo, mi najbardziej przypadł do gustu jeden (w wersji anglojęzycznej) ze względu na użycie 3 kolorów koralików. Dużo tutoriali skupia się wyłącznie na dwóch, ale do nich powrócę w innym wpisie. Ja wybrałam TEN OTO TUTORIAL prezentowany przez Potomac Bead Company. Potrzebne materiały zostały w nim dokładnie określone, sama użyłam koralików Toho w rozmiarze 8/0 i nici NYMO (rzadko ich używam, bo są dość drogie – jak na razie posiadam tylko dwie ;P jednak w tym przypadku stwierdziłam, że nymo może okazać się bezcenna). Zastanawiałam się jak długą mam sobie dobrać nić, tutorial o tym nie wspomina, więc wzięłam taką jaką uznałam za stosowne. Później  wyszło na to, że i tak trzeba było dowiązywać nić do nici, supełki ukrywać itd. aż do następnego razu kiedy nić się skończy. Początki jak zwykle były trudne, bransoletka zaczęła się od tzw. ladder stitch – ściegu drabinkowego lub drabiniastego:

spokojnie, sama byłam przerażona, bo do tej pory go nie znałam, ale jak się okazało to nic trudnego. Oczywiście po paru pierwszych ściegach wszystko rozłaziło mi się między palcami i ciągle miałam wrażenie, że robię coś źle a wyglądało to tak:

Twisted Tubular Herringbone ścieg

Pamiętajcie! Jak zaczynacie zostawcie sobie zawsze dłuższy ogonek nitki, ja zostawiłam zbyt krótki i musiałam później sztukować. Sam ścieg jest naprawdę łatwy i przyjemny, nie musiałam nic „pruć”, rozplątywać czy zaczynać od nowa. A skręt zaczął pojawiać się dość szybko:

Twisted Tubular Herringbone ścieg

a potem był już coraz bardziej widoczny:

Twisted Tubular Herringbone ścieg

Te wystające ze sznura nitki to rezultat sztukowania nici, supełek musiałam ukryć w spirali a zbędne nitki obcięłam pod koniec pracy. Cały czas jednak martwiła mnie jedna rzecz – stopień napięcia nici, niby je napinałam podczas szycia, ale mam wrażenie że sznur jest nadal zbyt giętki…

Jeśli nie chce wam się nawlekać setek koralików przed przejściem do robienia właściwego sznura – jak to jest w przypadku sznurów szydełkowo-koralikowych – to ten ścieg jest idealny dla was a wcale nie mniej efektowny. Jeśli chodzi o sam tutorial, to mogę się przyczepić jedynie do tego, że nie zostało powiedziane co zrobić w przypadku gdy nić nam się skończy w trakcie robótki (rozwiązanie znalazłam w tutorialu u Bluefairy). Reszta jest naprawdę bardzo dokładnie i jasno wytłumaczona, a sam ścieg powtarzany wkoło przez kilka rzędów tak aby można było go zrozumieć i zapamiętać – przynajmniej mi się udało:) Poza tym bardzo dobrze widać każdy ruch igłą. Dużą zaletą tego tutorialu jest również fakt, że pokazano jak zrobić pracę od początku do końca, włącznie ze zrobieniem końcówek i zapięcia, duża część tutoriali to pomija, a szkoda, bo np. w przypadku wklejania naszej pracy w gotowe końcówki, nigdy nie wiem jakiej średnicy powinnam je kupić nim jeszcze zacznę cokolwiek robić. Reasumując dzisiejszy TUTORIAL NA TWISTED TUBULAR HERRINGBONE STITCH oceniam na:

Ocena tutoriala na twisted tubular herringbone stitch

 Zresztą przekonajcie się sami czy tutorial się sprawdził, oto moja skończona bransoletka:)

Ręcznie robiona bransoletka ściegiem Twisted Tubular Herringbone tzw. spiralny herringbone

Ręcznie robiona bransoletka ściegiem Twisted Tubular Herringbone tzw. spiralny herringbone

Ręcznie robiona bransoletka ściegiem Twisted Tubular Herringbone tzw. spiralny herringbone

Ręcznie robiona bransoletka ściegiem Twisted Tubular Herringbone tzw. spiralny herringbone

Ręcznie robiona bransoletka ściegiem Twisted Tubular Herringbone tzw. spiralny herringbone

You may also like