Wisior z chwostem – być artystą czy nie być artystą, oto jest pytanie!

Beaded pendant with tassel

Artysta aby być i pozostać artystą musi się rozwijać. W moim mniemaniu oznacza to doskonalenie swojego warsztatu oraz naukę nowych technik. Artyści tworzą przecież dzieła sztuki mające swój niepowtarzalny, unikatowy charakter, muszą więc czymś zaskakiwać, myśleć kreatywnie i mieć ciągle to nową koncepcję na kolejną z prac. 

Skoro ostatni wpis był dedykowany mojemu życiu prywatnemu, to dzisiejszy poświęcimy również życiu prywatnemu. A punktem wyjścia będzie rękodzieło. Zacznijmy od mini wywiadu ze mną, przeprowadzonego przez moje alter ego (przyznaję, na końcu straciłam kontrolę nad tym czy na pytania odpowiadam ja, czy już moje alter ego):

  • Czy jestem artystą? No ba! 😉 Dobrze, powiedzmy, że jestem artystą z dolnej półki…
  • Czy mam talent? Powiedzmy, że tak, ale ukryty.
  • Czy moje prace charakteryzuje kunszt? Niewiele im do niego brakuje.
  • Czy tworzę dzieła sztuki? Prawie, takie lokalne.
  • Powróćmy jeszcze do pierwszego pytania: Czy jestem artystą? Hmmm….Często towarzyszy mi i mojemu miejscu pracy nieład artystyczny, nieraz udzielił się nawet moim włosom. Nie wiem czy w tym momencie moja artystyczna dusza jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie…wszystko jest takie efemeryczne, czymże są dzieła sztuki jak nie przedmiotami materialnymi będącymi odbiciem myśli, emocji, odczuć artysty, rodzącymi się w wyniku doznawanych przez niego bodźców … aczkolwiek gdy niedocenione znikają gdzieś w otchłani pośród wszechogarniającej nicości…

O nie! Sztuka i artyzm to coś więcej niż jestem w stanie pojąć. Posługujmy się zatem takimi terminami jak rękodzielnik i hobbysta. Tutaj na pewno mieszczę się w definicji. Wytwarzam ręcznie jakieś przedmioty i robię to dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków, czasem wyglądają sztampowo, trudno. Uff, dobrze, że to wszystko z siebie wyrzuciłam, bo w pewnym momencie zrobiło się pompatycznie. Słowo artysta zdecydowanie mnie przerasta. Stop! nie pomyślcie, że jestem jedną z tych osób:

Przed egzaminem:

  • Uczyłaś się coś?
  • Co ty! Trochę przejrzałam, chyba tego nie zaliczę.

Po egzaminie:

  • Co dostałaś?
  • Piątkę… ale normalnie miałam fuksa, zapytał właśnie o to co przeglądałam, polałam trochę wody i się udało.

Fałszywa skromność nie wchodzi w grę. Po prostu potrafię w sposób obiektywny i bezstronny ocenić moje prace. Prawie nigdy mi się nie podobają, czasami na początku robocizny pojawiają się jakieś oznaki sympatii, ale po zakończeniu zazwyczaj nie ma po niej śladu. Skąd to wynika? Z mojej skomplikowanej osobowości – odpowiadam sama sobie, bo grunt, że przynosi mi to radość i nieodpartą chęć tworzenia. Poza tym kimże ja jestem by oceniać własne prace∗, pozostawiam to Wam.

∗ chciałam użyć „dzieła” ale stwierdziłam, że to będzie przesada. Jeśli kiedykolwiek natkniecie się na słowo „dzieło”, które użyłam w odniesieniu do mojej pracy, to miałam na myśli „pracę”, „wytwór”, „kreację”, nigdy dzieło w pełnym tego słowa znaczeniu, jakże bym śmiała! a kysz!

Przechodząc do meritum, z całotygodniowych rozmyślań nad byciem artystą narodził się wisior z chwostem i niezidentyfikowanym kamieniem.

 Beaded pendant with tassel

Do jego zrobienia posłużył mi chwost, niezidentifikowany kamień, koraliki rocaille, Toho, fire polish i eko skórka w kolorze szarym do podszycia. Całość w kolorach szaro-brązowych. Na początku myślałam, że kolory te nie będą ze sobą za dobrze współżyć, ale nie jest aż tak źle. Pozostawiam go Waszej  ocenie.

 Beaded pendant with tassel

 Beaded pendant with tassel

 Beaded pendant with tassel

 Beaded pendant with tassel

 Beaded pendant with tassel

 Beaded pendant with tassel

 Beaded pendant with tassel

 Beaded pendant with tassel

 Beaded pendant with tassel

You may also like