Strigiformes – symbol mądrości?

Wisiorek sówka wyszywany z koralików

Zauważyliście, że wokół jest mnóstwo biżuterii zrobionej w formie sowy? Można kupić sowie zawieszki, naszyjniki, pierścionki, kolczyki i wiele więcej. Znajdziemy również poduszki, zabawki, torebki, breloczki, koszulki, bluzy, tapety…prawie jak trend w modzie.

Sowy są wspaniałymi i pięknymi ptakami, ale czy wiemy co tak naprawdę symbolizują? Od wczesnego dzieciństwa kojarzyłam sowę z mądrością. Istnieje mnóstwo historyjek i bajek, w których jednym z bohaterów jest sowa w okularach rozpowszechniająca słowa mądrości i zawsze służąca dobrą radą. Jednak sowa nie jest wyłącznie symbolem mądrości, intuicji, umiejętności przejrzenia rzeczy na wskroś, ale jest również uważana za zły omen oznaczający nadciągającą śmierć kogoś bliskiego lub ważnego. W niektórych tradycjach europejskich sowy były kojarzone z siłami nieczystymi i niektórzy wierzyli, że sowy to przemienione czarownice a wręcz posłańcy diabła. Całkiem kontrowersyjny symbol, prawda?

Osobiście uwielbiam sowy i trzymam się ich pozytywnej symboliki, nie mam nic przeciwko noszeniu ich w formie biżuterii, są słodkie. Powiedziawszy to, chciałam wam zaprezentować mój wisiorek sowę. Wyhaftowałam go na białym filcu, z białych, czarnych, złotych i perłowych koralików. Brzegi wykończyłam tzw. ściegiem cegiełkowym, aby połączyć ze sobą haft właściwy z dodatkowym materiałem, którym zakryłam lewą stronę pracy. Mam nadzieję, że wam się spodoba 🙂

Rękodzieło - naszyjnik sowa

Naszyjnik sowa - rękodzieło

Owl beaded3

Naszyjnik sowa - rękodzieło

Naszyjnik sowa - rękodzieło

Naszyjnik sowa - rękodzieło

 

You may also like