Recykling? Jestem na tak! – naszyjniki z rajstop

Wszystkie naszyjniki z rajstop razem - TUTORIAL

Gdyby kilka lat temu ktoś mi powiedział, że będę robiła naszyjnik z rajstop, zaśmiałabym mu się w twarz, a dzisiaj? A dzisiaj zrobiłam naszyjnik z rajstop czyli zapraszam na recykling w pełnym wydaniu 🙂 

Ostatnimi czasy zanim coś wyrzucę patrzę na to przez pryzmat: „czy da się z tego zrobić naszyjnik?” I tak segreguję sobie rajstopy, oczywiście znalazło się kilka starych par do wyrzucenia, patrzę się na nie i myślę… kiedyś wyrzuciłabym je do kosza bez zastanowienia, a teraz rozważam czy jeszcze mi się przydadzą…chyba się starzeję 😉 Tak czy siak, rajstopy w koszu się nie znalazły, dostały drugą szansę i zaraz się przekonacie czy było warto im ją dać.

Zaczynamy!

Co będzie nam potrzebne:

Potrzebne materiały do zrobienia naszyjnika z rajstop

  1. rajstopy – ilość i kolory – dowolne, ja użyłam 3 par w 3 różnych kolorach o grubości 60 DEN
  2. nożyczki – do pocięcia rajstop
  3. nici
  4. igła – zwykła do szycia
  5. łańcuszek – lub coś innego czym chcielibyście przyozdobić naszyjnik

Łańcuszek, który będę chciała użyć do jednego z naszyjników, również pochodzi z odzysku. Stanowił integralną część paska, ale nie podobał mi się na tyle, że postanowiłam zmienić jego przeznaczenie, a pasek – który bez łańcuszka wygląda zdecydowanie lepiej – noszę nadal:

łańcuszek odzyskany z paska

Do naszego naszyjnika będą potrzebne wyłącznie „nogawki” rajstop, więc na początku odcinamy „nogawki” od  tych części rajstop, które przykrywają palce i biodra:

odcinanie części rajstopy zakrywającej palce i biodra

Wszystkie nogawki mamy już odcięte,a wygląda to tak:

obcięte paski rajstop we wszystkich kolorachnastępnie zabieramy się za przecięcie każdej nowo powstałej pończochy na pół, tak abyśmy uzyskali 2 paski, czyli z 6 moich pończoch uzyskam 12 pasków. Przy czym odkładam sobie 3 z nich (u mnie te szare), ponieważ posłużą mi do wykończenia naszyjnika:

przecinamy rajstopy na pół

przecięte rajstopy gotoweOczywiście samych paseczków możecie zrobić sobie więcej ponownie przecinając pończochę, im bardziej ją potniecie tym cieńsze paski uzyskacie.

A teraz – wcześniej testowałam to na innej rajstopie – rozciągamy nasze paski tyle ile się da i ile mamy siły w rękach, ale bez przesady, to nie zawody 😉

naciągamy pasek wycięty z rajstopy

Takie rozciągnięcie daje nam efekt zrolowania się rajstopy do środka z obu stron, tak jak to widać poniżej:

efekt naciągania paska z rajstop

Identyczne rozciąganie fundujemy każdemu paskowi po kolei, po kilku takich naciąganiach mamy świetny trening rąk i z głowy siłownię na cały miesiąc 😉 Nie rozciągamy jedynie tych szarych pasków, które odłożyliśmy do wykończenia naszego naszyjnika:

naciągnięte paski i szare paski do wykończenia

wszystkie rajstopy naciągnięte

następnie dwa końce każdego z pasków zszywamy ze sobą, kolor nici w tym momencie nie ma znaczenia, ponieważ szycie zostanie sprytnie zamaskowane:

zszywamy końcówki każdego paska1

Mając wszystkie paseczki zszyte…..

wszystkie końcówki zszyte

…..układam je sobie tak, aby miejsca zszycia każdego z nich były blisko siebie, biorę jeden z wcześniej odłożonych szarych pasków i używam go do wykończenia naszyjnika. Pasek ten owijam w miejscu łączeń tak aby je ukryć. Jeden z końców przyszywam sobie do moich pasków i nie ma tu znaczenia czy przyszyję go do jednego czy kilku pasków, chcę po prostu aby był do czegoś przytwierdzony kiedy będę owijała nim resztę robótki:

zahaczenie szarej końcówki

Przy owijaniu staramy się naciągać i naprężać nasz pasek, tak aby naszyjnik lepiej układał się na szyi i nie miał efektu jo-jo 😉

Owijamy szarym paskiem zszyte końcówki

Aby nasze okręcenie zakończyć, umieszczam końcówkę paska wciskając ją pod niego samego i zabezpieczam całość nitką, przeszywając wsadzoną końcówkę kilka razy. Nici naprawdę nie widać, a nawet jeśli to można je w prosty sposób zakamuflować w naszym pasku pończochowym:

Kończymy owijanie szarym paskiem i zabezpieczamy końcówkę igłą

Niepotrzebną resztę odcinam:

odcinamy niepotrzebną końcówkę

Na koniec tym samym sposobem owijam pozostałymi szarymi paskami boki mojego naszyjnika, tak aby stanowiły element ozdobny.

A teraz sami zobaczcie efekty końcowe:

Naszyjnik różowo-fioletowy z rajstop

Różowo-fioletowy naszyjnik z rajstop2

Prezentacja różowo-fioletowego naszyjnika z rajstop na modelce

Różowo-fioletowy naszyjnik na pieńku

A że starych rajstop miałam niemało, zaszalałam i zrobiłam jeszcze dwa dodatkowe naszyjniki:) Jeden granatowo-szary z warkoczami, sposób wykonania ten sam, tylko z kilku złapanych sznurków zaplotłam warkocze:

Szaro-granatowy naszyjnik z rajstop

Szaro-granatowy naszyjnik z rajstop2

Szaro-granatowy naszyjnik prezentowany na modelce

szaro-granatowy naszyjnik na pieńku

oraz brązowo-zielony, w którym wykorzystałam wcześniej wspomniany łańcuszek, został on doszyty na górze do jednego z pasków:

Brązowo-zielony naszyjnik z rajstop

Brązowo-zielony naszyjnik z rajstop2

Brązowo-zielony naszyjnik prezentowany na modelce

Brązowo-zielony naszyjnik na pieńku

Poniżej znajdziecie skróconą wersję TUTORIALU:

Tutorial - naszyjnik z rajstop

You may also like