Polska folklorystyczna koszulka

Koszulka folklorystyczna z ręcznie malowanym wzorem łowickim

Polskie tradycyjne wzory ludowe są piękne, przykuwające wzrok oraz pełne kolorów. Pomyślałam – czemu by ich nie nosić?! Szybko przejrzałam różne wzory i oto znalazłam ten jedyny, ten który chciałam ujrzeć na własnej koszulce. Zdecydowałam się go namalować…przecież to nie może być trudne, no nie?

Całkiem niedawno rozpoczęłam moją przygodę z malowaniem na tkaninach, okazało się że sprawia mi to przyjemność, jest zabawne i kreatywne, jednak nie oszukujmy się, chodzi przecież o malowanie – pochłania to trochę czasu, wymaga cierpliwości, precyzji, dbałości o detale i troszeczkę umiejętności…eee tam! To nie może być trudne, prawda? Do roboty! 

Folklor T-shirt - projekt "do it yourself"

Od czego zacząć: 

Projekt do it yourself

Na początek drukuje wybrany wzór (2), ja mam akurat czarno-białą drukarkę, dlatego ten sam wzór w kolorze w telefonie jest dość przydatny (2). Będziecie również potrzebować:

(3) – kawałek tektury, żeby mieć płaską powierzchnię do rysowania i jednocześnie nie pozwolić farbie przesiąknąć.

(4) – ołówek/marker do tkanin – ołówek najlepiej z miękkim grafitem, a jeśli jesteście wystarczająco odważni możecie rozpocząć odrysowywanie markerem do tkanin, ale osobiście polecam ołówek w przypadku jakichkolwiek błędów lub poprawek. 

(1) koszulka, rzecz jasna 

Kolejnym krokiem jest położenie wydrukowanego wzoru pod koszulkę i przerysowanie wzoru tyle ile się da, jeśli materiał jest za gruby i niewiele przez niego widać, spróbujcie przynajmniej zaznaczyć krawędzie wzoru.  

Sketching the pattern, rękodzieło

To jest koniec trudnej części, teraz zaczyna się część łatwa i przyjemna. Do malowania używam farby akrylowej i cienkich pędzelków, bo wzór jest dość szczegółowy. 

Ready to paint

W tym wypadku rozpoczynam malować jednym wybranym kolorem wszystkie elementy, które są w tym kolorze, następnie przechodzę do kolejnego koloru i tak dalej.

Maluję na czerwono/różowo:

Painting in red

przechodzę do odcieni zielonego: 
Painting8 green
Painting in green

…dodaję kolejne kolory

Painting in colours

Painting11 colours

Painting13 colours

Painting in colours nearly finished

prawie skończone …

Painting nearly finished

… i tylko po 4 godzinach pracy, oto i ona! Moja własna folklorystyczna koszulka! 🙂

Jedyną rzeczą, którą pozostało zrobić jest poczekanie aż farba zupełnie wyschnie, odwrócenie koszulki do góry nogami, wyprasowanie wzoru, żeby się nie zmył podczas prania i koszulka jest gotowa do noszenia 🙂

Folklor T-shirt - rękodzieło

Projekt do it yourself

Projekt do it yourself

Kurak

Projekt do it yourself

Projekt do it yourself

Projekt do it yourself

You may also like