Medalion z historią w tle – średniowiecze ciemne czasy

Medalion w stylu średniowiecznym wyszywany koralikami5

Jak to było kiedyś? Jak żyliśmy, w co się ubieraliśmy, co nas interesowało, co robiliśmy w wolnym czasie. Historia nas fascynuje i ciekawi…ale również niejednokrotnie inspiruje. Jednak u źródeł powstania dzisiejszej pracy wcale nie leży epoka średniowiecza, średniowieczność zaczęła ujawniać się dopiero w trakcie tworzenia.

Na początku wyjaśnię, że ostatni tydzień był szary, bury i ponury. Siedziałam sobie sennie patrząc na moje przydasie bez specjalnego celu, dopóki nie rzuciły mi się w oczy bazy do kolczyków,baza do kolczyków kupione kiedyś, bo może się przydadzą….Oj przydały się!- wierzcie mi, ta zasada działa, więc nie miejcie wyrzutów sumienia w trakcie zakupów;) bazy te stały się moją podstawą i punktem wyjścia do dalszej pracy. Do nich dobrałam kolorystykę koralików i całą resztę, która oczywiście ulegała zmianie w trakcie. Po wykonaniu ok 1/3 całości mój wisior zaczął kojarzyć mi się z epoką średniowiecza. Znawcą nie jestem, a zwłaszcza znawcą biżuterii średniowiecznej, ale lubię i interesuję się historią, wiec samo skojarzenie z całkowitego powietrza się nie wzięło. Poczytawszy okazało się, że wygląd mojego medalionu wcale tak daleko od wspomnianej epoki nie odbiega.

Głównymi materiałami używanym do wyrobu biżuterii w tamtych czasach były metale szlachetne głównie złoto i srebro. Królowały szmaragdy i rubiny, ale prawie wszystkie kamienie szlachetne trzeba było importować spoza Europy, jednak bursztyn, onyks, słodkowodne perły czy koral, były łatwo dostępne w Europie. Współczesny szlif fasetowy, rozwinął się dopiero pod koniec średniowiecza. Wcześniej, kamienie szlifowane były w szlif kaboszon. Między innymi dlatego w tamtym okresie nikt nie przywiązywał specjalnej wagi do diamentów, ponieważ w szlifie kaboszon prezentowały się mało atrakcyjnie.

Średniowieczna biżuteria nie ograniczała się tylko do naszyjników, kolczyków, broszek, bransoletek jakie znamy dzisiaj. Wyrabiano też rodzaje biżuterii, które miały konkretną funkcję: spinacze i zapinki do ubrań, klamry do paska, ozdoby sznurowadeł, szpile do spinania włosów, guziki, blaszki i różne ozdoby do dekorowania pasów, broni, kapeluszy, sakiewek i innych akcesoriów. Biżuterii nie nosili wszyscy, Ciemne Czasy to przecież głód, wojny, plagi i bieda, a posiadanie biżuterii świadczyło o statusie społecznym, więc mogły się nią pochwalić tylko wyższe warstwy społeczne: duchowieństwo, monarchowie i arystokracja

(źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Medieval_jewelry)

Nie wiem czy mój medalion zrobiłby furorę w średniowieczu, ale dzisiaj możecie ocenić go sami,

oto on:

Medalion w stylu średniowiecznym wyszywany koralikami3

Medalion w stylu średniowiecznym wyszywany koralikami4

Medalion w stylu średniowiecznym wyszywany koralikami7

Medalion w stylu średniowiecznym wyszywany koralikami2

Medalion w stylu średniowiecznym wyszywany koralikami

You may also like