Haft koralikowy=Beading, nie? To o co chodzi?

Moris zmieszany

Dzisiejszy wpis zrobiłam po części dla samej siebie, ale przede wszystkim dla wszystkich tych którzy dopiero zaczynają przygodę z koralikami. Kiedy ja zaczynałam, Internet był dla mnie pierwszym źródłem w którym szukałam informacji, ale brakowało mi tzw. podstaw…

Z natury jestem osobą uporządkowaną i lubię zdobywać wiedzę po kolei, tak aby na pewnym etapie móc wszystkie te cząstkowe informacje połączyć w jedną spójną całość. Niestety, pamiętam, że czytałam, przeglądałam, tu rzucono hasło beading, tam haft koralikowy, gdzie indziej crochet, tu ścieg taki a tam inny….gubiłam się w całej tej terminologii. Właśnie dlatego postanowiłam sobie to wszystko uporządkować.

Chciałam podkreślić, że będę posługiwała się nazwami anglojęzycznymi, nie da się tego uniknąć, ale w miarę możliwości postaram się znaleźć dla nich polskie odpowiedniki używane w światku koralikowym.

Cóż to takiego beading?

Beading to pojęcie ogólne, które oznacza ogół czynności związanych z koralikowaniem, mówiąc inaczej różnego typu tworzenie z koralików lub ozdabianie koralikami. Koraliki najczęściej łączone są ze sobą za pomocą igły i nici lub przyszywane do jakiegoś materiału. Beading pochodzi od słowa „bead”, które oznacza „koralik”. W literaturze anglojęzycznej stosowane jest również pojęcie beadwork czyli w przekładzie na polski to robótka koralikowa.

Techniki czyli z czego składa się beading?

Teraz przyjrzyjmy się technikom używanym w beadingu. Uwaga! Podkreślę to jeszcze raz:  Beading to nie jest technika, to tylko i wyłącznie czynność koralikowania.

1. BEADWEAVING – tkanie koralikami

Ta technika dzieli się na:

 • On-loom – tkanie na krośnie
 • Off-loom – tkanie bez krosna

W obu przypadkach koralikujemy za pomocą igły i nitki, ale w pierwszym  robimy to na krośnie a w drugim za pomocą stitches czyli ściegów:

 • Peyote Stitch
 • Brick Stitch
 • Square Stitch
 • Right Angle Stitch
 • Tubular Stitch
 • Daisy Stitch
 • Herringbone Stitch
 • Chevron Stitch
 • Netting Stitch

2.BEAD EMBROIDERY – haft koralikowy

W tym przypadku koraliki przyszywamy do podkładu za pomoca igły i nici, najczęściej jest to filc, ale może być także każdy inny materiał, który chcemy udekorować koralikami. Pamiętajcie! O hafcie koralikowym możemy mówić tylko i wyłącznie kiedy wyszywamy koralikami na jakimś podkładzie! Tutaj również wyróżniamy ściegi za pomocą których możemy wyszywać:

 • Back stitch – ścieg wsteczny
 • Fringe stitch – ścieg piętrowy (frędzelek)
 • Brick i picot stitches –ściegi do wykańczania prac

3.BEAD CROCHET – szydełkowanie koralikami

Słowo crochet pochodzi z francuskiego „croche” lub „croc” co oznacza „to hook” zahaczyć. U nas szydełkowanie jest bardzo popularne a w szydełkowaniu koralikami chodzi o to, że w nasze włóczki, kordonki wkomponowywujemy koraliki. Tutaj możemy stworzyć tzw. sznury szydełkowo-koralikowe:  zwykłe lub ukośniki.

4.BEAD STRINGING – nawlekanie koralików

To po prostu nawlekanie koralików na nić, żyłkę lub drucik jubilerski.Może ono zaczynać się od prostego sznura z pojedyńczymi koralikami aż do skomplikowanych tworów, które mają kilka pasm i przeplatanych poziomów.

5.BEAD KNITTING – robienie na drutach z koralikami

Nie natknęłam się na nikogo kto tę technikę stosuje, ja również niewiele o niej wiem, także wyzwanie czeka 🙂

Co z tymi terminami? To w końcu beading czy haft koralikowy?

Sznura szydełkowo-koralikowego na pewno nie nazwiemy haftem koralikowym, prawidłową nazwą byłby beadweaving, ale z tego co zauważyłam w Polsce z tą nazwą raczej trudno się spotkać i przyjęto używać beading, ale osobiście zachęcam do używania prawidłowej terminologii.

Halo jesteście tam jeszcze? Myślałam, że utknęliście gdzieś w połowie pod masą wiedzy i informacji. Mam nadzieję, że powyższy podział wiele wam wyjaśni i pozwoli obrać odpowiednią drogę oraz technikę. Poniżej zostawiam wam jeszcze małą ściągę. Miłego koralikowania!

 

You may also like