Fibula? – Co proszę? Brosza? – Bardzo proszę.

broszka kwiatowa haftowana koralikami na filcu

Ostatnio coś mnie wzięło na broszki…nigdy za nimi nie przepadałam, bo kojarzyłam je raczej z babcinym elementem biżuteryjnym niż nowoczesnym, ale człowiek nie taboret zdanie zmienić może…no i zmieniłam 🙂 Zresztą, broszki swoją historię mają i towarzyszą nam nie od dziś.

A wszystko zaczęło się w Starożytnym Rzymie i Starożytnej Grecji. Broszki służyły do spinania szat, głównie na ramionach, niekiedy na piersiach lub pod brodą – były to tzw. fibule, takie 2 w 1, łączyły cechę użytkową z ozdobną, jakże praktyczne!Paar Prunkfibeln.jpg

Szkoda, że z czasem broszki nabrały znaczenia pejoratywnego, kojarzone są z nudą, drętwością i sztywnością, a przecież to takie wdzięczne akcesoria. Zazwyczaj większość biżuterii noszona jest w sposób zamierzony a broszkę, możemy łączyć ze wszystkim i na wiele sposobów, dopasowując ją do własnego, wyjątkowego stylu.

Na szczęście broszki znowu są trendy! A gdzie i jak możemy nosić broszkę? Dosłownie wszędzie: przypiętą do sukienki, do klapy u marynarki, do bluzki, koszuli, marynarki, gumki do włosów, opaski, kapelusza, czapki, beretu, szalika, szalu, rękawiczek, torebki, butów a nawet do kostiumu kąpielowego. Normalnie, nieskończona liczba możliwości.

Broszki są trendy

W zasadzie broszki powróciły do łask  świata mody już w 2015 i wygląda na to, że zagoszczą tu na dłużej, ponieważ sezon zimowy 2016-2017 również w nie obfituje:

Jeśli dotychczas broszki to nie był wasz styl, mam nadzieję, że choć trochę was do nich przekonałam. Mi osobiście bardzo przypadły do gustu ze względu na swoja wszechstronność, dlatego u mnie broszek ciąg dalszy – oto kolejna. Wyszywana, jak zwykle, na filcu, koralikami rocaille, a w samym środku kwiatowy kaboszon:

broszka kwiatowa haftowana koralikami na filcu

broszka kwiatowa haftowana koralikami na filcu

broszka kwiatowa haftowana koralikami na filcu

broszka kwiatowa haftowana koralikami na filcu

You may also like